Porady

Gniazdka elektryczne – podstawowe informacje

One Comment

Istotnym elementem instalacji elektrycznych, tuż obok różnego rodzaju przełączników czy rozdzielni są gniazdka. Bez względu na to czy posiadamy instalacje elektryczną podtynkową, natynkową, podłogową czy wtynkową, to każda z nich posiada dobrze nam znane – gniazdka elektryczne.

W zależności od przeznaczenia czy też rodzaju pomieszczenia montuje się różnorodne gniazdka elektryczne. To, jakie gniazdko wybierzemy nie jest bez znaczenia, gdyż źle dopasowane może okazać się dla nas niebezpieczne.

Gniazdka elektryczne – charakterystyka

Gniazdko elektryczne nazywane także kontaktem umożliwia nam podpięcie do instalacji elektrycznych różnego rodzaju odbiorników energii elektrycznej. Bardzo ważne jest, aby gniazdka elektryczne dobierać odpowiednio do funkcji jaką mają pełnić oraz do pomieszczeń, w których mają zostać zamontowane.
W Polsce najpopularniejszym rodzajem gniazdek w instalacjach elektrycznych jednofazowych, są gniazdka określane jako typ E. Zbudowane są z dwóch otworów na przewód fazowy, jak i neutralny, a także z charakterystycznego bolca, który jest przeznaczony na przewód uziemiający. Bardzo podobne, jednak rzadziej stosowane jest gniazdko typu C, którego budowa jest pozbawiona bolca.

W Niemczech, Chorwacji oraz Norwegi montowane są najczęściej gniazdka typu F. Wyznaczają się one tym, iż po bokach jest widoczny tzw. styk ochronny, gdzie nie ma bolca przeznaczonego na przewód uziemiający, tylko są tam dwa sprężyste zestyki, które kontaktują z blaszkami umieszczonymi na powierzchni bocznej wtyczki.

Gniazdka trójfazowe natomiast, są tzw. gniazdkami wyższego napięcia, gdyż umożliwiają one podpięcie urządzeń wymagającymi znacznie większej mocy, niż standardowe 230 V.

Poza tym istnieje wiele różnorodnych rodzajów gniazdek elektrycznych, jak gniazdka z:

  • USB, które mogą służyć do ładowania urządzeń mobilnych,
  • zabezpieczeniem, posiadające klapę, która przesłania otwory, co uniemożliwia włożenie do gniazdka wtyczki, jak i innych, nieodpowiednich przedmiotów,
  • kluczem, do takich gniazdek jest możliwe podpięcie sprzętów, które posiadają specjalną nakładkę pasująca do gniazdka,
  • klapką, gniazdka tego typu są odpowiednie do wilgotnych pomieszczeń,
  • ogranicznikiem, przeznaczone są dla wrażliwych urządzeń elektrycznych.

Jeżeli remontujemy dom czy też stawiamy go od podstaw, bardzo ważne jest aby zastanowić się nad projektem rozmieszczenia gniazdek elektrycznych. Dlaczego? Ponieważ dobrze zaplanowane umiejscowienie tych elementów instalacji elektrycznych pozwoli nam na komfortowe użytkowanie z różnego rodzaju sprzętów RTV i AGD. Należy mieć na uwadze to, iż urządzenia, takie jak lodówki, kuchenki elektryczne czy też okapy, muszą być podpięte do gniazdek o odpowiedniej mocy, tzn. 230 V.

Jeżeli nie wiesz jak rozplanować gniazdka w swoim mieszkaniu warto skonsultować się z doświadczonym elektrykiem, który pomoże Ci w doborze gniazdek oraz ich optymalnym rozplanowaniu.

Tags: