Aktualności

Instalacja elektryczna w gospodarstwie domowym

No Comments

Nieodłącznym elementem każdego gospodarstwa domowego, jest instalacja elektryczna. To standardowy element wyposażenia budynków użytkowych, który jest rozprowadzany po całym lokalu. Czynności, t.j wymiana czy naprawa instalacji elektrycznej wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami, dlatego tak ważne jest, aby projekt naszej sieci elektrycznej został zrealizowany z należytą starannością!

Instalacja elektryczna – projekt

Dobry projekt instalacji elektrycznej to podstawa! Jeżeli dobrze zaplanujemy cały przebieg instalacji elektrycznej, wówczas korzystanie z budowanego obiektu użytkowego będzie praktyczne i komfortowe.

Warto na samym początku zastanowić się nad tym, gdzie dokładnie będzie znajdować się łazienka, kuchnia oraz pozostałe pomieszczenia. Dlaczego? Ponieważ schemat pomieszczeń pozwoli na dalszy krok, czyli projekt umiejscowienia sprzętu i oświetlenia. To natomiast ułatwi nam optymalne zaprojektowanie całej instalacji elektrycznej.

Wszelkie decyzje związane z instalacją elektryczną powinniśmy skonsultować z fachowcem, który pomoże nam prawidłowo zaprojektować wstępny plan instalacji elektrycznej oraz stworzyć dokument wskazujący na dokładne rozplanowanie instalacji. W przypadku kiedy modernizowany budynek nie jest naszą własnością, należy uzyskać zgodę na zmiany w instalacji elektrycznej od właściciela obiektu.

Zapotrzebowanie na prąd

Jeśli chcemy, aby nasza instalacja elektryczna była użyteczna, powinniśmy zastanowić się oraz oszacować nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Na tym etapie planowania sieci elektrycznej powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie elementy, takie jak urządzenia RTV i AGD, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują prądu. Nie zapominajmy także o oświetleniu oraz sprzętach, które chcemy umiejscowić na zewnątrz, a których działanie jest uzależnione od dostaw prądu. Dokładny plan wszelkich urządzeń i sprzętów ułatwi nam wykonanie optymalnego montażu instalacji elektrycznej.

Rodzaje montażu instalacji elektrycznych

Wybór rodzaju montażu instalacji elektrycznej zależy od naszych preferencji. Istnieje kilka sposobów umiejscowienia i planowania sieci elektrycznej, które różnią się ceną montażu czy też walorami wizualnymi.

Sposób I – instalacja elektryczna podtynkowa
Jest to najczęstszy wybór montażu instalacji elektrycznej w budynkach użytkowych. Wszystkie połączenia elektryczne zostają umiejscowione w tzw. peszlach, a następnie we wcześniej wykonanych bruzdach, znajdujących się w ścianie. To jeden z droższych sposobów montowania sieci elektrycznej, jednakże przyszła wymiana czy zmiana przewodów elektrycznych nie jest bardzo kosztowna i problematyczna. Co więcej, wszelkie okablowania są schowane w ścianie, dzięki czemu instalacja elektryczna jest mało widoczna.

Sposób II – instalacja elektryczna natynkowa
Natynkowa instalacja elektryczna nie jest skomplikowana, gdyż w tym przypadku cała elektryka znajduje się na ścianie, a nie w tynku jak w przypadku instalacji podtynkowej. Do ukrycia kabli potrzebnych do instalacji elektrycznej wykorzystuje się tzw. listwy maskujące. Ten sposób instalacji nie wymaga remontu pomieszczeń w przypadku wymiany czy naprawy któregoś z jej elementów. Minusem tego rodzaju instalacji elektrycznej są widoczne kable na ścianach oraz listwy maskujące.

Sposób III – wtynkowa instalacja elektryczna
Obecnie bardzo często wykorzystuje się technikę wtynkowego montażu instalacji elektrycznej w nowych budynkach. Ten sposób pozwala zamaskować elementy instalacji specjalnymi płaskimi przewodami, które umiejscowione są na ścianach. Wszelkie okablowanie jest niewidoczne, a co więcej instalacja ta nie wymaga kucia w ścianach. Ten wybór instalacji pozwala na szybkie wykończenie budynku jednak ewentualna modernizacja może być uciążliwa.

Sposób IV – podłogowa instalacja elektryczna
Cała instalacja elektryczna w tym przypadku jest ukryta pod podłogą. To idealne rozwiązanie do nowych budynków, jednak jest to droga i skomplikowana metoda. Co więcej, podobnie jak przy instalacji elektrycznej podtynkowej, także i w tym przypadku kable muszą zostać umiejscowione w peszlach.

Podsumowanie

Budowa domu oraz innego rodzaju budynku użytkowego nie jest łatwym zadaniem. Jednakże jeśli chcemy, aby obiekt był użyteczny i odpowiednio dopasowany, np. do potrzeb domowników, warto na samym początku zastanowić się nad projektem instalacji elektrycznej. Plan sieci powinien zostać poprzedzony szkicem wszystkich pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka, po to aby logicznie zaplanować wszystkie przewody instalacji elektrycznej.

Cały plan instalacji powinniśmy skonsultować z certyfikowanym elektrykiem, tak abyśmy mieli pewność, iż nasz instalacja elektryczna jest dobrze wykonana, a przede wszystkim bezpieczna.

Tags: